Patrz!Szeroko

„PATRZ! SZEROKO” – Spotkania z Obrazem Świata – Rzeszów 2017 to inauguracyjna edycja cyklu otwartych projekcji kina o fotografii, którego celem jest budowanie wrażliwości, otwartości i umiejętności świadomego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Głównym narzędziem oddziaływania na widza jest obraz – doskonałe kadry filmowe i fotograficzne – poruszający zaledwie niektóre z globalnych wyzwań dzisiejszego świata.

Twórcy – Ikony, wybitne ujęcia i absolutnie niebanalny przekaz – wszystko to cechuje każdy z filmów wybranych na tegoroczną edycję projektu!

 

Szczegółowe info o projekcje także na stronie wydarzenia, na profilu Facebook!

Everybody Street – NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE, USA, 2013. Reż. Cheryl Dunn

Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment.

Bert Stern. PRAWDZIWY MADMAN, USA, 2011. Reż. Shannah Laumeister

Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe – wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna. “Kochać się i robić zdjęcia – to bardzo zbliżone do siebie czynności, jeśli chodzi o kobiety” twierdzi Stern, który zdobył sławę dzięki tzw. sesji pościelowej z Marlin Monroe i zdjęciu “Lolita w okularach w serduszka”. Zostało ono użyte na plakacie filmu Stanleya Kubricka “Lolita”.
Film zaczyna się w sposób typowy dla biografii. Portret fotografa celebrytów zamienia się jednak w zabawną i interesujacą wymianę historii pomiędzy 82-letnim Sternem i jedną z jego muz – Shannah Laumeister. To ona jest reżyserką filmu.
„Bert Stern. Prawdziwy Madman” podzielony jest na części i wypełniony zdjęciami, wywiadami oraz scenami z życia Sterna, a także nastrojową muzyką. Laumeister pokazuje nam historię mężczyzny, który czcił kobiety – swoje modelki i, wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności. Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko.

Human – CZŁOWIEK, Francja, 2015. Reż. Yann Arthus-Bertrand

Dokument o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. “… Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. “Ziemia z lotu ptaka”.

War Photographer – FOTOGRAF WOJENNY, Szwajcaria, 2001. Reż. Christian Frei

Film dokumentalny poświęcony fotografowi wojennemu James’owi Nachtwey, człowiekowi uznawanego przez wielu za najlepszego w dziedzinie fotografii wojennej. Dzięki tej produkcji będziemy mogli również zobaczyć w jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach powstają tak niezwykłe zdjęcia.

Manufactured Landscapes – SFABRYKOWANY KRAJOBRAZ, Kanada, 2006. Reż. Jennifer Baichwal

„Sfabrykowany krajobraz” to zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów. To wyjątkowy głos w dyskusji nad wpływem ludzi na środowisko.


Partnerzy Projektu

Projekt realizowany we współpracy z:

Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, Ludzie Sukcesu, PoludniowaPolska.pl

Wstęp na wszystkie projekcje w ramach projektu jest bezpłatny. Projekt “PATRZ! SZEROKO – Spotkania z Obrazem Świata – Rzeszów / Przemyśl 2017” dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów / Województwa Podkarpackiego.

Manufactured Landscapes / Sfabrykowany Krajobraz

Patrz! Szeroko / Watch! Wide - Rzeszów, 20.10.2017

Everybody Street / Przemyśl 2017

Patrz! Szeroko / Watch! Wide - Przemyśl, 16.10.2017

Fotograf Wojenny / War Photographer

Patrz! Szeroko / Watch! Wide - Rzeszów, 12.10.2017

Bert Stern. Prawdziwy Madman / Original Madman

Patrz! Szeroko / Watch! Wide - Rzeszów, 21.09.2017

Nowojorska Ulica w Obiektywie / Everybody Street

Patrz! Szeroko / Watch! Wide - Rzeszów, 14.09.2017